Które miasto w Polsce ma najpiękiejszy most zakochanych?

W Polskich miastach i wśród zakochany par coraz bardziej rozwija się tradycja kłódkomani i mostów zakochanych. Idea jest prosta zakochani na wybranych moście wyjmują kłódkę, składają na niej podpis niezmywalnym flamastrem, po czym przypinają ją do balustrady, a kluczyk, na znak niezłomnego uczucia, wrzucają do rzeki. Swoich mostów doczekały się już m.in. Kraków, Wrocław, Warszawa, Poznań, Łódź, Bydgoszcz, czy Szczecin. Który z nich jest najpiękniejszy?
 Moda na przypinanie kłódek przez zakochany w Europie zaczęła się  w 2006 roku od kłódki jednej, w dodatku fikcyjnej, bo pochodzącej z książki Federico Moccii „Tylko ciebie chcę”. W książce tej znajdziemy scenę, w której główni bohaterowie, na znak miłości, przypinają kłódkę na rzymskim moście Ponte Milvio, a kluczyk wrzucają do Tybru. Czytelnicy podchwycili tą ideę, a wkrótce na Ponte Milvio kłódki zaczeły się pojawiać naprawdę, a Włochami pomysł ten szybko rozprzęstrzenił się na całą Europę.
1. Wrocław | Most Tumski
Most Tumski we Wrocławiu jest najsłynniejszych mostem zakochanych, lub mostem miłości, jak nazywane są tego typu obiekty, w Polsce. Mieszkańcy, turyści często i licznie przypinają do jego niebieskich barierek kłódki, a kluczyk wyrzucają jak najdalej do Odry. Obecnie Most Tumski to już obowiązkowa pozycja na mapie zwiedzanie Wrocławia.
2. Łódź | Most w parku im. księcia Józefa Poniatowskiego
W Łodzi most zakochanych powstał z inicjatywy samych mieszkańców w zeszłym roku. Zakochane pary przypinają kłódki z imionami na moście w parku im. księcia Józefa Poniatowskiego. W Łodzi tego typu inicjatywa ma pełne poparcie władz miejskich, nie tak, jak np. w Paryżu, gdy swego czasu władze miejskie próbowały zlikwidować słynny paryski most miłości.
3. Szczecin | Most w parku im. Jana Kasprowicza
Szczecin swój most miłości ma w parku im. Jana Kasprowicza, który szczególnie popularny jest wśród nowożeńców, a którzy to zapoczątkowali tą modę w mieście i dali inspirację zakochanym. Od zawsze nowożeńcy robili sobie zdjęcia na tym moście, który z biegiem czasu zaczęły ozdabiać kłodki z imionami par, które przysięgły sobie miłość do końca świata.
4. Bydgoszcz | Most łączący Wyspę Młyńską z Operą Nova
Pierwsze kłódki na tym moście zawisły już w 2008 roku i cały czas most ten cieszy się dużą popularnością. Na miejsce przypinania kłódek mieszkańcy Bydgoszczy wybrali przeprawę łączącą Wyspę Młyńską z Operą Nova.
5. Kraków | Kładka łącząca Kazimierz z Podgórzem
Pieszo-rowerowa kładka łącząca Kazimierz z Podgórzem, to krakowski most miłości. Popularny zarówno wśród mieszkańców Krakowa, jak i turystów z całego świata odwiedzających to magiczne miasto. Pierwsze kłódki zauważono tu dopiero we wrześniu, jednak inicjatywa rozwija się z dnia na dzień.
6. Warszawa | Most Świętokrzyski
Warszawa ma małego pecha z mostem zakochanych, jednak mieszkańcy stolicy pokazują, że chcą mieć most miłości i będą go mieli. W Warszawie most zakochanych to Most Świętokrzyski… z którego w marcu zeszłego roku złomiarze ukradli wszystkie kłódki. Pomysł zawieszania kłódek jednak przetrwał i obecnie most liczy już pokaźną ich kolekcję.
Inne miasta, w których znajdziemy mosty miłości to: Poznań (Most Biskupa Jordana), Gdańsk (most nad kanałem rzeki Radunia przy Ratuszu Staromiejskim), Lublin (mostek w Ogrodzie Saskim), Opole („Most Groszowy” stanowiący przeprawę nad rzeką Młynówką).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *