Wpływ roślin w biurze na ludzi.

Rośliny pozytywnie wpływają na komfort pracy – m.in. nawilżają i oczyszczają powietrze, poprawiają akustykę pomieszczeń. Elementy natury redukują również stres. We wspólnym projekcie, 4Nature System – Wertykalni, we współpracy z partnerami: Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC oraz Politechniką Śląską, badają oddziaływanie roślin w biurach na ludzi oraz potrzeby pracowników.

 

Badanie wpływu roślin na ludzi w przestrzeniach biurowych jest głównym zagadnieniem wspólnego projektu opracowanego przez 4Nature System – Wertykalni we współpracy z partnerami: Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC i Politechniką Śląską. Celem badania jest dokładne przebadanie oddziaływania roślin w biurach oraz poznanie potrzeb i preferencji użytkowników.

 

Analiza prowadzona jest w dziesięciu firmach, w tym m.in. w IKEA, SKANSKA, WSP POLAND, VASTINT, KELLER WILLIAMS POLAND, HB REAVIS, JLL oraz na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Śląskiej.

 

Do przestrzeni biurowych firm wstawiono mobilne ścianki z modułami roślinnymi. Ustawiono je w różnych miejscach i odległościach od pracowników. Większość została zamontowana jako dwustronne ścianki dzielące open-space. Za pomocą czujników badana jest zmiana parametrów środowiska w biurze (m.in.: temperatura i wilgotność powietrza). Dodatkowo analizie poddano subiektywne odczucia pracowników, w tym ich ocenę jakości powietrza, akustykę, estetykę otoczenia oraz zmianę samopoczucia i wydajności pracy.

Szczegółowy raport z badań przedstawiony będzie wiosną br.

 

Opisane badanie jest elementem większego projektu badawczo-rozwojowego, którego efektem ma być zaprojektowanie unikalnej linii mebli do przestrzeni komercyjnych z wbudowanym systemem ogrodu wertykalnego. Harmonogram prac podzielony jest na 4 etapy, a wprowadzenie nowej linii produktowej zaplanowane jest na 2020 r.

 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Priorytet 1: Wsparcie prowadzenia prac B+R, Działanie 2.1: „Sektorowe programy B+R”, Program sektorowy: „WoodINN”, w którym instytucją pośredniczącą jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 

 

www.plgbc.org.pl
www.facebook.com/PolishGreenBuildingCouncil

 

zródło: http://www.pressoffice.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *